NaturalnaMedycyna

9 milionów Polaków ma dolegliwości reumatyczne

Na choroby reumatyczne cierpią miliony Polaków. Najpowszechniejszym z tych schorzeń jest zwyrodnieniowa chorobą stawów. "Z badań epidemiologicznych przeprowadzonych w 2002 roku wynika, że częste bóle stawów doskwierają u nas 9 milionom osób, a prawie 1,2 mln zażywa codziennie leki na choroby reumatyczne" - mówi dr Bożena Moskalewicz z Instytutu Reumatologii w Warszawie.

 

Zdaniem reumatologów oznacza to, że stan zdrowia Polaków w zakresie chorób narządu ruchu określić należy jako zły, co ma bardzo negatywne skutki społeczne. Lekarze podważają stereotyp, że na reumatyzm chorują tylko dorośli, zwłaszcza ludzie starsi. "Badania wykazały, że już w szkołach podstawowych ok. 10 procent uczniów ma dolegliwości kręgosłupa, a w szkołach średnich odsetek ten przekracza 25 procent.

 

"Znam przypadek młodzieńczego, idiopatycznego zapalenia stawów u 6-miesiecznego dziecka" - opowiada prof. Amma Romicka z Instytutu Reumatologii w Warszawie. Jak przypomina prof. Jacek Szechiński, krajowy konsultant w dziedzinie reumatologii, choroby reumatyczne to różnorodna grupa chorób, których wspólnymi objawami są bóle stawów (lub stawu), połączone z obrzękiem, zaczerwienieniem, podwyższoną temperaturą wokół stawu i ograniczeniem jego zdolności ruchowej. Specjaliści podkreślają, że schorzenia te mogą powodować dolegliwości ze strony innych narządów, głównie mięśni i tkanek miękkich wokół stawów, a także - choć rzadziej - skóry, błon śluzowych oraz narządów wewnętrznych, jak serce, nerki, płuca lub wzrok.

 

Jak zaznacza dr Moskalewicz, choroby reumatyczne nie ustępują same, a nieleczone prowadzą często do bardzo przykrych skutków. Początkowo powodują drobne zaburzenia w wykonywaniu zwykłych czynności, później uniemożliwiają pracę i prowadzą do kalectwa. Z badań wynika np., że aż 40 proc. osób cierpiących na te schorzenia nie będzie w przeciągu kilku lat zdolna do pracy, jeśli nie zostanie poddanych prawidłowej terapii. Jak wskazują statystyki, około 40 proc. orzeczeń o rencie inwalidzkiej zostało wydanych w 2006 roku z powodu chorób reumatycznych, głównie kręgosłupa. "Tymczasem dostęp polskich pacjentów do wczesnej diagnostyki chorób stawów, jak i do nowoczesnych leków, jest ograniczony w porównaniu z mieszkańcami innych krajów Unii Europejskiej" - podkreśla prof. Maria Majdan z Akademii Medycznej w Lublinie. Jej zdaniem, wczesna diagnostyka chorób reumatycznych to podstawowy warunek właściwej terapii, która może zapobiec wczesnej niepełnosprawności chorego. "W Polsce diagnostyka taka jest dostępna tylko w warunkach szpitalnych" - dodaje.

 

Podczas podczas poniedziałkowej konferencji naukowej w Warszawie zwrócono uwagę, że choroby reumatyczne nie są u nas zaliczane do schorzeń przewlekłych. Przez to pacjenci nie mogą uzyskać zniżek na leki, które obniżyłyby koszty terapii i pozwoliły wybrać optymalną dla chorego metodę leczenia.

 

Źródło PAP - Nauka w Polsce, Joanna Morga

fot:sxc.hu

 

O naturalnych metodach leczenia reumatyzmu przeczytaj w artykule Reumatyzm w naszej Czytelni

Z ostatniej chwili...: