NaturalnaMedycyna

Aromaterapia

Lato... i po lecie, czyli jak wzmocnić nasze włosy

Spragnieni słońca, wyziębieni podczas mokrej jesieni i srogiej zimy, latem zapominamy często o właściwej ochronie i pielęgnacji skóry i włosów. Promienie słoneczne działają niezwykle pozytywnie na psychikę i ciało, ale ich nadmiar może zagrozić naszemu zdrowiu.

Czytelnia: 

Olejek pomarańczowy - zapach wakcji

Cudowny zapach pomarańczy, wszystkim którzy choć raz odwiedzili kraje południowe, już na zawsze kojarzyć się będzie z bujną roślinnością, niepowtarzalną słodko-kwiatową wonią unoszącą się w powietrzu czy śpiewem cykad ukrytych w nadmorskich lasach sosnowych. Na obfitujących w różnorodne produkty ulicznych targach głośne nawoływania sprzedawców mieszają się z bogactwem barw i egzotycznymi zapachami owoców, warzyw i przypraw tworząc niezapomnianą miksturę dla naszych zmysłów. Po powrocie z takich szalonych wakacyjnych wędrówek pozostaje nam jedynie garść wspomnień, zdjęcia czy różnorakie pamiątki. Do czasu, gdy zapracowani i zanurzeni „po uszy” w codzienności poczujemy nagle znajomą słodką woń przenikającą otoczenie. Wówczas świat ożywia, nabiera innych kolorów, a my choć przez moment jesteśmy zrelaksowani i uśmiechnięci.

Czytelnia: 

Olejek lawendowy – kojący zapach natury

(Lavendula angustifolia)
Zapach lawendy dla wielu z nas to zapach Prowansji, krainy położonej w południowo-wschodniej części Francji nad Morzem Śródziemnym, jej fioletowych pól rozciągających się pośród zielonych wzgórz i uroczych miasteczek. Nawet jeśli nigdy nie odwiedziliśmy tej części Europy, to zapewne niejednokrotnie o niej słyszeliśmy bądź czytaliśmy w rodzimych mediach. Lawendę znali już Rzymianie, którzy używali jej do kąpieli i prania, zapewne dlatego słowo „lawenda” pochodzi od łacińskiego „lavare” , oznaczającego „myć” lub „prać”.

Czytelnia: 

Z aromaterapią na wakacje

Urlop, wakacje czy choćby kilka dni spędzonych z daleka od pracy, zgiełku miasta i trosk dnia codziennego. Większości z nas marzy o lecie, wypoczynku w górach, nad morzem, ale przede wszystkim na świeżym powietrzu. Jesteśmy spragnieni ciepła i słońca, choć to właśnie ono niesie ze sobą wiele zagrożeń dla naszych organizmów. Te ciemne strony lata to przede wszystkim poparzenia skóry, osłabione włosy, opuchnięte nogi, dolegliwości ze strony układu trawiennego spowodowane odmienną dietą, ukąszenia owadów i wiele innych.

Czytelnia: 

Aromatyczne repelenty

W czasie wiosennych prac na działce, letniego wypoczynku nad jeziorem, czy podczas jesiennego grzybobrania często wspaniałą atmosferę psują brzęczące nam nad głowami stada meszek, komarów i innych owadów. Aromaterapia jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na te problemy.

Czytelnia: 

Jesienny smutek i depresja

Krótkie dni, brak światła słonecznego, wilgoć i zmienne wiatry często leżą u podłoża złego samopoczucia fizycznego i psychicznego. Dokuczliwsze stają się bóle reumatyczne, neuralgie, migreny, bóle kręgosłupa i rwanie w kościach, nie mówiąc już o ciągłych przeziębieniach i katarze. Czujemy się podle również psychicznie - senność, rozdrażnienie, przygnębienie, apatia i depresja wywołują niechęć do pracy, wysiłku, a i codzienne obowiązki wydają się trudniejsze do realizowania. Jak wyrwać się z zaklętego kręgu dolegliwości fizycznych i złego samopoczucia psychicznego.

Czytelnia: