NaturalnaMedycyna

Porady lekarskie

Grypa mity i fakty

Grypa jest zakaźną infekcją wirusową, która szerzy się epidemicznie. Wirusy grypy docierają do nas drogą kropelkową i po krótkim okresie wylęgania wywołują gorączkę, bóle mięśni i podrażnienie dróg oddechowych. W odróżnieniu od przeziębienia, które przebiega na ogół bez gorączki lub co najwyżej ze stanem podgorączkowym i zawsze towarzyszy mu katar, albo ból gardła , w czasie grypy, chory głównie gorączkuje oraz odczuwa tzw. łamanie w kościach, i bóle mięśni. Wynika to z tropizmu wirusa grypy do mięśni. Podczas grypy nie musimy mieć kataru czy kaszlu. Chory wydala wirusy z kichaniem, kaszlem, potem, moczem i kałem, zarażając wszystkich w swoim otoczeniu, co wcale nie oznacza, że każdy skontaktowany z grypą zachoruje. Szczególnie podatni na zakażenie są ludzie przewlekle chorujący, osoby żyjące w stresie, starsi i małe dzieci, ponieważ ich układ immunologiczny gorzej rozpoznaje i eliminuje wirusa. Na szczęście grypa należy do chorób samoograniczających się, to znaczy, że nie leczona ustępuje samoistnie po kilku dniach.
Bywa jednak bardzo niebezpieczna, gdy trafi na populację niedożywioną i osłabioną, tak jak to miało miejsce pod koniec pierwszej wojny światowej. Wówczas w wyniku zakażenia grypą zginęło około 80 milionów ludzi. Wirus należał do grupy A typu H1N1. Ten sam typ wirusa wywołał epidemię w roku 2009, ale wówczas zmarło zaledwie około 300 tysięcy zakażonych. Wskazuje to, jak ważna jest wyjściowa kondycja fizyczna i emocjonalna w obronie przed atakiem grypy.

Czytelnia: 

Primum non nocere - Szczepić nie szczepić?

W ciągu ostatnich dziesięciu lat rośnie liczba przeciwników szczepień ochronnych. Z drugiej strony polityka ochrony zdrowia nakłada na rodziców obowiązek szczepienia swoich dzieci pod groźbą odpowiedzialności materialnej. Oficjalne stanowisko ministerstwa zdrowia podkreśla zasługę wieloletniego programu masowych szczepień w spadku zachorowalności na wiele chorób zakaźnych w populacji niemowląt i małych dzieci. Dodaje również, że szczepienia są bezpieczne, ponieważ ilość odczynów poszczepiennych jest znikoma i na ogół samoistnie ustępuje, a rezygnacja z programu szczepień naraża dzieci na ogromne ryzyko zachorowania na potencjalnie niebezpieczne choroby, a w przyszłości nawet może doprowadzić do zachorowań epidemicznych. Czy rzeczywiście masowe odejście od programu szczepień zagrażałoby zdrowiu populacji dzieci? Czy szczepienia są tak bezpieczne, jak deklaruje krajowy konsultant pediatrii? Czy kluczem do zdrowia jest rozszerzenie panelu szczepień ochronnych?

Czytelnia: 

Groźna E Coli

Nieznany dotąd szczep E Coli wywołał w Niemczech epidemię odmienną niż wszystkie poprzednie. Chorują głównie dorośli, zwłaszcza kobiety, a procent zagrażających zdrowiu powikłań jest większy niż notowano dotychczas. Jak uchronić się przed ryzykiem zakażenia i jak leczyć pierwsze jego objawy? (więcej)

Czytelnia: 

Grypa - mity i fakty.

Grypa mity i fakty. Rozmowa z Doktor Bożeną Ryczkowską.

Co to jest grypa?

Grypa jest infekcją wirusową, którą zarażamy się drogą kropelkową. Chory pacjent wydala wirusy ze swego organizmu wydychając powietrze, kaszląc, pocąc się i z każda wydzieliną ustrojową. Oznacza to, że osoby przebywające w otoczeniu chorego mają niewielkie szanse na uchronienie się przed zarażeniem. Od zwykłego przeziębienia grypa różni się przede wszystkim przebiegiem. W grypie chory na ogół gorączkuje, ma tzw. łamanie w kościach i bóle mięśni. Wynika to z tropizmu wirusa grypy do tkanki mięśni. Podczas grypy nie musimy mieć kataru czy kaszlu. Jest to choroba samoograniczająca się, tzn. nie leczona ustępuje samoistnie.

Czytelnia: 

Grzybice dróg rodnych

3/4 populacji kobiet przebyło przynajmniej jeden incydent grzybicy dróg rodnych. Co najmniej połowa z nich cierpi na uporczywe nawroty tej dolegliwości. Śmiało można powiedzieć, że zakażenie to przybrało wymiar epidemiczny.

Czytelnia: 

Gorączka

Gorączka jednoznacznie kojarzy nam się z pojęciem choroby. Jej przyczyna może być banalna lub poważna, zawsze jednak wiąże się z poczuciem zagrożenia zdrowia.

Czytelnia: 

Katar i zapalenie zatok

Na temat skuteczności leczenia kataru istnieje wiele wątpliwości i żartów. Znane porzekadło mówi, iż „katar nie leczony trwa tydzień, a leczony 7 dni”. Tymczasem leki naturalne, wbrew utartym mniemaniom, nie tylko łagodzą objawy kataru, ale również skracają jego przebieg.

Czytelnia: 

Epidemia otyłości

Statystyki są porażające. Co drugi dorosły Polak ma nadwagę. U co piątego stwierdza się otyłość z towarzyszącymi zaburzeniami gospodarki tłuszczowej i węglowodanowej, czyli zespół metaboliczny. Ryzyko wystąpienia cukrzycy, zawału serca i udaru mózgu jest w tej grupie ponad trzykrotnie większe niż u reszty populacji.

Czytelnia: 

Dysbioza - matka chorób

Człowiek, którego wnętrze jest zdrowe nie choruje. Każdy z nas tworzy niepowtarzalny złożonym ekosystem, który zamieszkują miliardy drobnoustrojów. Ich obecność decyduje o prawidłowym funkcjonowaniu narządów i tkanek.

Czytelnia: 

Katar sienny

Kwitnąca leszczyna inauguruje sezon alergicznych nieżytów nosa i spojówek. Liczba chorych, dotkniętych tą uciążliwą dolegliwością osiągnęła już monstrualne rozmiary, przekraczające 20% populacji i stale rośnie.

Czytelnia: 

Strony