NaturalnaMedycyna

Koper ogrodowy

Koper ogrodowy (Anethum graveolens L.) to gatunek należący do rodziny selerowatych. Jest to roślina jednoroczna, sinawozielona, silnie aromatyczna o drobnych potrójnie pierzastych nitkowatych liściach. W lipcu szczyty pędów zakończone są kremowożółtymi baldachami, z których wysypują się ciemnobrązowe nasiona.

Koper lubi słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko, gleba powinna być wilgotna – nie znosi jednak stałego zawilgocenia. Występuje w kilku odmianach: Bouquet, Fernleaf, Mammoth i Vierling.

Koper ogrodowy jest rośliną leczniczą. Wszystkie części rośliny zawierają olejek eteryczny. Koper jest bardzo zasobny w sole mineralne (wapń, żelazo, fosfor, prowitaminę A, witaminę D, E, K, B1, B2, B6, B12, H, bardzo duże ilości witaminy C.

Działanie: Napar z nasion działa lekko uspokajająco i delikatnie obniża ciśnienie krwi. Pobudza żołądek, znosi nadmierna fermentację i hamuje rozwój drobnoustrojów w jelitach, działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg żółciowych. Koper używany jest jako środek łagodzący kolkę jelitową, trudności z trawieniem i spowodowaną tym bezsenność. Łagodzi wzdęcia i nieprzyjemny zapach z ust. Stosowany jest jako środek mlekopędny, u matek karmiących zwiększa laktację.

Koper to wspaniała przyprawa używana przez cały rok. Najchętniej jadamy go wiosną i wczesnym latem ze względu na jego kwaśny smak. Świeże liście kopru dodajemy do sałatek, młodych ziemniaków, kapusty, ryb i jaj.

Pędy wraz z baldachami stanowią obowiązkowy składnik podczas kiszenia ogórków. Koper dodajemy do już ugotowanych potraw, ponieważ pod wpływem wysokiej temperatury traci smak i aromat. Pokrojony koper można zamrażać.

Zobacz potrawy z koperkiem w sekcji Nasze Przysmaki:  Wiosenna kapustka, Surówka Bożenki i Kotlety z kaszy jaglanej z sosem koperkowym 

  

opracowała Anna Polaniecka

foto: www.sxc.hu

Czytelnia: