NaturalnaMedycyna

Miłorząb

 

Niebywałym osiągnięciem nowoczesnej medycyny stało się wprowadzenie do leczenia miłorzębu dwuklapowego (po łacinie Ginkgo biloba). Skrzętne badania kliniczne nad jego leczniczą mocą trwają na świecie od ponad półwiecza. Udowodniono niezbicie, że jest on przyjacielem zdrowia współczesnego człowieka

 

Najstarsze drzewo świata

Miłorząb dwuklapowy należy do najstarszego ze znanych gatunków drzew. Był on szeroko rozpowszechniony w erze mezozoicznej. Obecnie jest gatunkiem reliktowym. Rośnie w Japonii i Chinach od 200 milionów lat. Odznacza się przy tym niewiarygodną długowiecznością – drzewo żyje nawet 1500 lat! Jest nadzwyczaj odporne na niesprzyjające warunki środowiska i promieniowanie jonizujące. W czasie pożaru potrafi wytwarzać specjalne związki, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się ognia. Po wybuchu bomby atomowej w Hiroszimie drzewa miłorzęby rosnące w samym epicentrum odrodziły się zupełnie. Roślina ta niszczy także samoistnie chorobotwórcze grzyby, bakterie, wirusy oraz owady, które ją atakują. Jest to wręcz niezniszczalne drzewo.

Tradycja chińska głosi, że sok tkwiący w liściach miłorzębu posiada nadzwyczajną moc, dającą nieśmiertelność. Od setek lat mnisi taoiccy obowiązkowo sadzili to drzewo wokół swych klasztorów i świątyń. Nazywany był przez nich „boskim drzewem życia”

Właściwości lecznicze miłorząb zawdzięcza zawartości flawonoidów (w tym cennej kwercetyny) oraz terpenów (m.in. ginkgolidy i bilobalid). Obfituje także w kwasy organiczne, które poprawiają rozpuszczalność w wodzie wymienionych wcześniej ciał czynnych. Preparaty z miłorzębu produkowane są w postaci nalewek, wyciągów i drażetek. Wyjątkowo skomplikowany skład chemiczny tego leczniczego drzewa zainteresował największe autorytety medycyny, farmacji, fitoterapii i kosmetologii. Dziś na rynek trafia z każdym rokiem coraz więcej nowoczesnych preparatów w recepturze których występuje miłorząb.

Jak działa miłorząb ?

Jest nieocenionym obrońca przed chorobami cywilizacyjnymi. Przede wszystkim zapobiega on tworzeniu się zakrzepów i poprawia krążenie mózgowe. Jest więc stosowany w udarach mózgu, w zakrzepicy i jej profilaktyce, w cukrzycy, w chorobie wieńcowej serca. Ponadto jest istotnym źródłem naturalnych wymiataczy wolnych rodników, tzw. antyoksydantów. Jest więc nieocenionym obrońcą przed chorobami cywilizacyjnymi. Systematyczne stosowanie miłorzębu udrażnia, uelastycznia i wzmacnia wszystkie naczynia krwionośne. Poprawia dopływ krwi i tlenu do mięśnia sercowego, co jest bardzo ważne dla ludzi cierpiących z powodu niewydolności krążenia. Dzięki temu serce dostaje większą porcję energii, ekonomiczniej pracuje i odpoczywa, nie jest przeciążane.

Preparaty a bazie miłorzębu zaleca się zarówno ludziom, którym grozi zawał serca jak i po przebytym zawale. Miłorząb usprawnia także ukrwienie i dotlenienie mózgu oraz wpływa korzystne na metabolizm komórek mózgowych. Przewlekle podawany łagodzi następstwa postępującej miażdżycy, objawiające się szumami w uszach, głuchotą, zawrotami głowy i demencją (otępieniem). Poprawia pamięć, sprawność intelektualną, koncentrację myśli i oddala tzw. wyczerpanie psychiczne. Miłorząb jest więc szczególnie zalecany dla osób starszych, z osłabioną pamięcią, orientacją, uogólnioną miażdżycą i chorobą Alzheimera.

Łagodzi on bóle głowy wywołane zaburzeniami w krążeniu mózgowym. Okazuje się, ze jest on pomocny w kłopotach z koncentracją także u ludzi młodych, aktywnych, uczących się. Miłorząb poprawia także krążenie obwodowe w kończynach, zmniejszając ich drętwienie, mrowienie, bolesne skurcze i uczucie zimna wywołane postępującą miażdżycą. Usprawnia tez mikrokrążenie w gałce ocznej, dzięki czemu poprawia ostrość widzenia. Jest to szczególnie ważne u osób chorych na cukrzycę, u których postęp choroby prowadzi często do zaćmy. Jego antyagregacyjne, czyli przeciwzakrzepowe działanie chroni przed zawałami serca, udarami mózgu, zakrzepami.

Zawarte w miłorzębie flawonoidy wykazują aktywność antyoksydacyjną, zapobiegają zatem starzeniu organizmu, postępowi miażdżycy, nowotworom itp. W nowoczesnej kosmetyce wyciągi z miłorzębu są wykorzystywane w balsamach i żelach do pielęgnacji nóg zmęczonych, z objawami zaburzeń krążenia, żylaków, uczucia ciężkości i bolesnych skurczów w łydkach. Znajdują także zastosowanie w kremach do twarzy, odżywkach i szamponach do włosów (usprawniając krążenie poprawiają odżywienie cebulek włosowych).

Apteczka pod miłorzębem

Przy odrobinie czasu, warto zająć się przygotowaniem domowych preparatów z miłorzębem. Oto moje przepisy na mikstury.

Mikstura udrażniająca żyły

Pół szklanki drobno posiekanych ząbków czosnku zalać na 14 dni w szczelnym słoiku jedną szklanką spirytusu. Po odcedzeniu i wyciśnięciu resztek czosnku przez gazę dodać: pół butelki (o poj. 100 gram) nalewki z miłorzębu (Tinctura Ginkgo bilobae), pół butelki (o poj. 100 gram) nalewki z karczocha (Tinctura Cynareae), 15 łyżek wyciągu z kwiatostanów głogu (Intractum Crataegi) i 10 łyżek wyciągu z melisy (Intractum Melisae). Nalewki i wyciągi do kupienia w aptece. Wszystkie składniki wymieszać.

Jak zażywać? Nalewkę najlepiej stosować dopiero po upływie trzech dni po pół łyżeczki na niewielka ilość soku lub mleka 3 razy dziennie po posiłkach. Kuracja powinna trwać około trzech miesięcy, potem robimy przerwę i powtarzamy ją.

Taka mikstura zdecydowanie usprawnia krążenie zarówno obwodowe, jak i mózgowe. Wzmacnia ściany naczyń krwionośnych i zapobiega tworzeniu się w ich świetle blaszek miażdżycowych oraz zakrzepów. Skutecznie obniża poziom cholesterolu we krwi, co jest zasługą czosnku i karczocha. Poprawia sprawność intelektualną. Obniża ciśnienie krwi, zapobiega zawałom serca, udarom mózgu, zakrzepom, zatorom i tzw. zastoinom żylnym. Działa korzystnie na pracę serca.

Mikstura na porost włosów

Składniki: 6 łyżek nalewki z miłorzębu (Tinctura Ginkgo bilobae), 5 ampułek Biostyminy (wyciąg z aloesu), pół butelki (o poj. 100 gram) soku z pokrzyw (Succus Urticae), 10 łyżek nalewki z szałwii lekarskiej (Tinctura salviae) i 5 łyżek nalewki z żeńszenia Panaxan. Wszystkie komponenty wymieszać i zlać do butelki z ciemnego szkła. Po 2-3 dniach można stosować uzyskany płyn do wcierania w skórę głowy (najlepiej na noc).

Mikstura pobudza porost włosów, regeneruje cebulki włosowe (zasługa Biostyminy i Panaxanu), usprawnia krążenie w skórze głowy (zasługa nalewki z miłorzębu), dzięki czemu cebulki otrzymują większą porcję tlenu i składników odżywczych. Skutecznie leczy łysienie (nawet zaawansowane). Likwiduje łupież i łojotokowe zapalenie skóry głowy.

Należy ją stosować aż do poprawy zdrowia włosów. W przypadku uczucia pieczenia miksturę dobrze jest tuż przed użyciem rozcieńczyć pół na pół z przegotowaną ciepłą wodą.

Zbigniew T. Nowak

Dziennikarz popularyzujący wiedzę z zakresu medycyny naturalnej, zdrowej diety i zdrowego stylu życia. Autor dziesięciu książek, kilkuset artykułów poradniczych opublikowanych w poczytnych czasopismach krajowych oraz kilkuset audycji radiowych nadawanych w Polskim Radiu. Wieloletni, bliski współpracownik wybitnego zielarza – zakonnika Ojca Grzegorza Sroki. Jest jedynym dziennikarzem, który z nim publikował.

„Wiosenna apteka Pana Boga” to nie tylko poradnik, ale także zbiór sprawdzonych, często nigdzie nie publikowanych dotąd przepisów na leki z odwiecznej i niezgłębionej apteki Pana Boga. Mogą one naprawdę służyć zdrowiu przez cały rok. Lekarstwa ziołowe przygotowane własnoręcznie w domu są także skuteczniejsze niż te zakupione w aptece. Natomiast poznawanie, oznaczanie i zbieranie w plenerze różnych roślin leczniczych to jedne z najprzyjemniejszych i najpożyteczniejszych chwil w życiu. Zawsze przecież można takie wyprawy po zioła połączyć z wędrówkami po pięknych zakątkach przyrody. I do tego również ma zachęcić niniejsza publikacja.

Książkę „Wiosenna apteka Pana Boga” można zamówić: Wydawnictwo Diecezjalne i Drukarnia w Sandomierzu www.wds.pl Tel. 15 644 04 00, e-mail:

zamowienia@wds.com.plJest

Ten adres e-mail jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć

także dostępna w wielu księgarniach internetowych.

Czytelnia: