NaturalnaMedycyna

Wierzbownica

Wierzbownica wąskolistna(wierzbówka kiprzyca) – Epilobium angustifolium (Chamaenerion angustifolium) jest byliną z rodziny wiesiołkowatych (Oenotheraceae), występującą na półkuli północnej, także w Polsce. Surowcem wykorzystywanym w lecznictwie są: ziele (Epilobi herba) i korzeń wierzbówki (Epilobi radix).

Ziele zawiera m.in. związki flawonoidowe, polifenolowe, garbniki, sterole i triterpeny.

Liście i ziele wierzbownicy spożywano zarówno w postaci surowej jak i przetworzonej jako składnik sałatek warzywnych oraz w postaci gotowanej jako zamiennik szparagów lub dodatek do zup. Wysuszone liscie i ziele stosowane jest do przygotowania naparów/herbatek o słodkim i przyjemnym smaku.

W medycynie tradycyjnej ziele wierzbownicy stosowane jest jako domowy środek przeciwzapalny i tonizujący, a w Austrii i Niemczech wspomagająco w dolegliwościach prostaty.

 

Badania wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe przetworów z wierzbownicy. Wyciągi z ziela wykazują korzystne działanie w początkowych stadiach łagodnego przerostu gruczołowego krokowego oraz w stadiach zapalnych cewki moczowej.

Nie ustalono dawkowania leczniczego dla wierzbownicy wąskolistnej. W badaniach in vitro na komórkach ludzkich i szczurzych gruczołu krokowego wykazano, że ekstrakty z ziela roślin z rodzaju Epilobium zawierające dużą ilość tanin: oenoteiny A i B, jak również same wyizolowane taniny, hamują zarówno aktywność 5α-reduktazy jak i aromatazy, enzymów uczestniczących w patogenezie łagodnego przerostu gruczołu krokowego. Ponadto wykazano, że wyciągi z ziela wierzbownicy hamują poliferację komórek gruczołu krokowego.

 

Efektem działania ziela wierzbownicy jest zmniejszanie niektórych przykrych dolegliwości: zaburzeń w oddawaniu moczu, dolegliwości bólowych, a ponadto postuluje się możliwość korzystnego wpływu na przerost gruczołu krokowego, zmniejszenie jego przekrwienia oraz złagodzenie stanu zapalnego.

Nie odnotowano doniesień o działaniach niepożądanych związanych z przyjmowaniem przetworów z ziela wierzbownicy.

Badania toksyczności ostrej wyciągu wodnego z wierzbownicy (myszy i szczury) w dawce 2g/kg m.c. dożołądkowo, nie wykazały żadnych objawów działania toksycznego. Nie zaobserwowano również objawów działania toksycznego po podaniu wyciągu w dawce 8g/ kg m.c.

 

Ziele wierzbownicy wąskolistnej było stosowane jako żywność w krajach UE przed 1997 r.

Surowiec wchodzi w skład suplementów diety znajdującyh się obecnie w sprzedaży w Europie i Polsce.

 

Źródło: Zakład Zielarski Kawon

Czytelnia: