NaturalnaMedycyna

Energetyczne zapory z żurawin

Sok żurawinowy chroni drogi moczowe przed zakażeniem, tworząc energetyczną barierę osłaniającą komórki przed chorobotwórczymi bakteriami - informuje pismo "Colloids and Surfaces".

Sok żurawinowy to znany od pokoleń środek zapobiegający infekcjom dróg moczowych. Może też łagodzić stany zapalne dziąseł czy dolegliwości związane z wrzodami żołądka. Regularne picie soku z żurawin podwyższa poziom "dobrego" cholesterolu i zapobiega zawałowi serca.

 

Dotychczas mechanizm ochronnego działanie soku na drogi moczowe pozostawał tajemnicą. Naukowcy z Worcester Polytechnic Institute odkryli jednak, że sok zmienia termodynamiczne właściwości bakterii w układzie moczowym, co sprawia, że bakterie nie mogą się przyczepić do komórek i rozpocząć infekcji.

 

Badacze sprawdzili wpływ różnych stężeń soku żurawinowego na dwa szczepy bakterii Escherichia coli, z których jedne są gładkie, a drugie mają maleńkie białkowe wypustki- fimbrie, ułatwiające przyczepianie się do podłoża. W przypadku pokrytych fimbriami bakterii nawet niewielkie stężenie soku żurawinowego sprawiało, że przyczepienie się bakterii do komórek wymagałoby znacznego wysiłku, tym większego, im wyższe stężenie soku. Na gładkie, nie powodujące zapaleń układu moczowego bakterie sok nie wpływał w sposób widoczny, co sugeruje, że nie zagraża nieszkodliwym czy wręcz mikroorganizmom bakteriom, na przykład prawidłowej florze naszego jelita.

 

Ponieważ efekt działania żurawin jest przemijający, by się uchronić przed infekcją trzeba pić sok codziennie.

 

Źródło: PAP

fot: Grzegorz Kalina
 

Z ostatniej chwili...: