NaturalnaMedycyna

Cellulit

Dolegliwość ta dotyczy 80-95% populacji kobiet po okresie dojrzewania. Jej objawem jest charakterystyczny wygląd skóry, która przypomina skórkę pomarańczy.

Cellulit oznacza przewlekłą, niezapalną chorobę tkanki tłuszczowej. Pod wpływem nie do końca jeszcze poznanych czynników dochodzi w jej obrębie do zaburzeń ukrwienia i rozwoju włóknistych zmian zwyrodnieniowych, które tworzą charakterystyczne grudki i guzki. Są one widoczne przez skórę i nadają jej strukturę „skórki pomarańczy”. Cellulit, jest schorzeniem łagodnym, przebiegającym powoli i nie należy go mylić z cellulitis, który oznacza niebezpieczną, ostrą bakteryjną chorobę skóry.

Kobieca przypadłość

Cellulit uważany jest za dolegliwość typową dla kobiet. Pojawia się po okresie dojrzewania, niezależnie od wieku i tuszy. Zdarza się, bowiem u osób młodych i szczupłych, chociaż niewątpliwie nasilenie objawów cellulitu obserwujemy częściej u kobiet otyłych w okresie przekwitania. U mężczyzn cellulit obserwujemy sporadycznie. Wynika to z odmiennej budowy skóry. U kobiet jest ona bogatsza we włókna kolagenowe i bardziej rozciągliwa. Łatwiej gromadzi wodę i tłuszcz. Ta ogromna elastyczność skóry jest wykorzystywana okresie ciąży.

Nadmiar estrogenów

Wiele czynników ma wpływ na powstawanie cellulitu. Obecnie uważa się, że jednym z istotnych mechanizmów są zaburzenia wywołane przez żeńskie hormony płciowe. Nadmiar estrogenów, który obserwujemy w okresie ciąży, przekwitania i stosowania tabletek antykoncepcyjnych powoduje rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz tworzenie się niewielkich obrzęków w łącznotkankowym podścielisku skóry. Utrudnia to, mikrokrążenie, co dodatkowo powiększa około naczyniowe obrzęki i upośledza dostarczanie tlenu i składników odżywczych do tkanki łącznej i komórek tłuszczowych. W konsekwencji, powstałe obszary przekrwienia i niedokrwienia, z biegiem czasu stają się przyczyną wtórnych zmian degeneracyjnych w obrębie skóry, czyli widocznych w postaci guzków zwłóknień i stwardnień. Jeżeli zmiany te uciskają na zakończenia okolicznych nerwów, mogą powodować ból. Wielkość obszarów niedokrwienia jest jednym z ważnych parametrów, określających zaawansowanie choroby. Możemy je określić za pomocą badania termograficznego skóry, albo na podstawie zwykłego badania fizykalnego, ponieważ istnieje ścisła korelacja pomiędzy niedokrwieniem i zmianami widocznymi na skórze. Uogólniając, możemy powiedzieć, że cellulit jest wynikiem zaburzeń mikrokrążenia w skórze.

Leczenie

Leczenie cellulitu jest długotrwałe, ale za to skuteczne o ile zastosuje się skojarzone metody terapii naturalnej. W leczeniu chodzi nie tylko o zmniejszenie istniejących zmian, ale przede wszystkim o wyeliminowanie predyspozycji do ich tworzenia. Jak w każdym przypadku, również i tutaj, leczenie zaczynamy od żywienia. Jeżeli chcemy, żeby nasza skóra odzyskała zdrową jędrność i gładkość należy wyeliminować modne i wygodne, chemizowane i stabilizowane przeciwbakteryjnie półprodukty, a w zamian zjadać duże ilości warzyw i owoców. Osobiście polecam kuchnię wegetariańską. I koniecznie należy wypijać przynajmniej 2 litry płynów dziennie, chyba, że inne schorzenia - serca, bądź nerek - na to nie pozwalają. Warzywa i owoce stanowią obfite, naturalne źródło antyoksydantów, czyli wymiataczy wolnych rodników. Antyoksydanty nie tylko hamują postęp zmian zwyrodnieniowych w skórze i ale również przyspieszają ich eliminację. Ponieważ w każdym przypadku cellulitu należy spodziewać się nadmiernego wytwarzania wolnych rodników udział antyoksydantów w leczeniu jest wręcz konieczny. Możemy stosować je równocześnie doustnie i miejscowo. W przypadku cellulitu zmniejszenie niszczycielskiego wpływu wolnych rodników pozwala na stopniową redukcję zmian zwyrodnieniowych w skórze oraz na szybsze wytwarzanie kolagenu. Przypominam, że naturalne antyoksydanty roślinne są obroną roślin przed szkodliwym działaniem promieni UV i są wytwarzane w odpowiedzi na kontakt ze słońcem. Rośliny rosnące na stokach ocienionych będą ich więc miały znacznie mniej niż te, które rosną na stokach słonecznych. Tak się dzieje w przypadku jednego z najsilniejszych naturalnych antyoksydantów – antocyjanów aroniowych zawartych w owocach aronii.

Masaże

Masaż jest jedną z podstawowych metod miejscowego leczenia cellulitu. Możemy go wykonywać metodą tradycyjną, koniecznie z zastosowaniem olejków eterycznych, które mają właściwości antyoksydacyjne, moczopędne oraz regulujące aktywność hormonalną. Należą do nich, między innymi, olejki: geraniowy, cedrowy, jałowcowy, lawendowy, paczulowy, cyprysowy, kminkowy, arcydzięglowy, rozmarynowy. Można również posłużyć się gotową kompozycją naturalnych olejków do leczenia cellulitu. Działanie zbliżone do olejków eterycznych wykazują kremy zawierające ekstrakty z roślin leczniczych, bogatych w witaminy i antyoksydanty. Ich miejscowe działanie możemy porównać do działania odwarów ziołowych na przewód pokarmowy. Warto przy tym pamiętać, że cała roślina działa skuteczniej niż wyizolowane z niej pojedyncze, związki. Na rynku istnieje cała gama takich produktów. Zawierają one witaminy i wyciągi z roślin, takich jak, między innymi, bluszcz, algi, ostrokrzew, guarana i aronia. Obok masażu tradycyjnego, coraz częściej stosuje się masaż przy pomocy specjalnych urządzeń, emitujących prąd galwaniczny o niskim napięciu, który przywraca prawidłowy metabolizm komórkom tkanki łącznej i tłuszczowej.

Ruch

Brak ruchu jest istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju cellulitu, leczenie ruchem jest więc jedną z najważniejszych form terapii naturalnej w tym schorzeniu. Osobiście polecam gimnastykę leczniczą hatha joga. Jest ona w moim przekonaniu jedyną skuteczną formą terapii ruchem. W czasie ćwiczeń, dzięki wzmożonemu napięciu mięśni (działanie izometryczne) i rozciąganiu ścięgien poprawia się ukrwienie i przepływ krwi przez skórę, stawy, kości i narządy wewnętrzne naszego organizmu. Dodatkowo, po sesji ćwiczeń czujemy się uspokojeni, pogodni i łatwiej się nam koncentrować. Jedna, półtoragodzinna sesja hatha joga daje efekt trwalszy niż kilka godzinami masażu i nie można jej niczym innym zastąpić.

Na zakończenie chciałabym podkreślić, że stosując metody naturalnej medycyny można całkowicie uwolnić się od cellulitu. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość. Proces leczenia jest długi, obejmuje kilka miesięcy i wymaga aktywnego udziału pacjenta.

Zapamiętaj ! 

Rozwojowi cellullitu sprzyjają:

  • Okres przekwitania

  • Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych

  • Otyłość

  • Brak ruchu

 

dr Bożena Ryczkowska

   

fot: www.sxc.hu

Czytelnia: