NaturalnaMedycyna

Prawie milion polskich dzieci cierpi na astmę

Prawie milion polskich dzieci cierpi na astmę oskrzelową, przewlekłą chorobę dróg oddechowych, która może znacznie pogarszać sprawność fizyczną - alarmują lekarze i specjaliści. Ich zdaniem, liczba ta może być nawet zaniżona.

 

"Tymczasem wczesne wykrycie choroby i zastosowanie odpowiedniej, dobranej dla dziecka terapii, pozwoli mu normalnie żyć - uczyć się, uprawiać sport, a w przyszłości pracować" - podkreślała dr Barbara Surowska, pediatra-alergolog z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

 

Problem w tym, że jak wykazały badania prowadzone w ramach programu edukacyjnego "Wolność Oddechu - Zapobiegaj Astmie", około połowa rodziców dzieci z astmą nie zdaje sobie sprawy z choroby swoich pociech. Głównym celem programu "Wolność Oddechu", zainicjowanego w 2004 roku przez Główny Inspektorat Sanitarny, jest zwiększenie poziomu świadomości na temat astmy wśród dzieci z klas I-III szkół podstawowych, ich rodziców oraz nauczycieli. W ramach tej inicjatywy prowadzone są m.in. badania spirometryczne, pozwalające wyłonić uczniów zagrożone wystąpieniem astmy.

 

Dzięki materiałom i zajęciom edukacyjnym dzieci i ich opiekunowie dowiadują się, że astma oskrzelowa jest przewlekłą chorobą o podłożu zapalnym dolnych dróg oddechowych. Stany zapalne powodują nadwrażliwość oskrzeli na różne bodźce, np. alergeny, które normalnie nie wywołują żadnych reakcji. Objawia się to okresowym, napadowym zwężeniem oskrzeli i wystąpieniem takich dolegliwości, jak duszność, świszczący oddech, kaszel i uczucie ciężkości w piersiach. "Rodzice i nauczyciele są informowani o czynnikach zaostrzających objawy astmy - np. pyłki, kurz w pomieszczeniach, zimne lub suche powietrze, sierść zwierząt, dym papierosowy, dowiadują się, jak postępować z dzieckiem w czasie napadu astmy, gdzie zgłaszać się po pomoc lekarską" - wymienia Elżbieta Łata, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego i Promocji Zdrowia w Głównym Inspektoracie Sanitarnym. Informowani są również o tym, jakich zawodów powinno w przyszłości unikać ich dziecko, np. piekarza czy cukiernika, jeśli jest uczulone na środki spożywcze, ogrodnika, rolnika, leśnika, jeśli reaguje alergicznie na pyłki roślin, weterynarza czy kuśnierza, jeśli alergia dotyczy sierści.

 

Dzieci i opiekunowie mogą się też skonfrontować z różnymi mitami na temat choroby, jak np. ten, że dziecko z astmą powinno unikać ćwiczeń fizycznych. Okazuje się bowiem, że wysiłek poprawia pojemność płuc, a dziecko wysportowane lepiej znosi okresy zaostrzeń choroby, zaznacza dr Surowska. Najbardziej zalecane dla dzieci z astmą są pływanie, siatkówka czy lekkie biegi. Dolegliwości związane z astmą prowadzą do ograniczenia aktywności fizycznej dzieci, utrudniają im naukę, powodują absencję w szkole, zakłócają sen, a czasem są przyczyną pobytów w szpitalu. Jednak dzięki dostępnym dziś lekom i metodom terapii można zmniejszyć natężenie oraz częstotliwość objawów choroby, a w wielu przypadkach nawet całkowicie je wyeliminować, podkreślali specjaliści.

 

Zdaniem dr Surowskiej, bardzo ważne jest, by rodzice pamiętali, że większość przypadków astmy u dzieci da się skutecznie leczyć i że nie można przerywać terapii wówczas, gdy stan zdrowia dziecka ulegnie poprawie. Nieleczona lub źle leczona astma może prowadzić do groźnych ataków duszności, stanowiących nawet zagrożenie dla życia. Stopniowo prowadzi nawet do inwalidztwa oddechowego.

 

Jak wykazały analizy prowadzone w ramach programu "Wolność Oddechu - Zapobiegaj Astmie", dzięki edukacji dzieci z astmą rzadziej mają nawroty i rzadziej muszą korzystać z pomocy lekarza, a ich rodzice lepiej wiedzą, co robić w razie ataków choroby" - mówi Elżbieta Łata. Dotychczas program objął niemal 90 tys. uczniów w wieku od 7 do 9 lat, z 13 województw. Jak zapewniła Łata, w roku szkolnym 2007-2008 program dotrze już do wszystkich 16 województw Polski. Dotychczas nie jest realizowany jedynie w województwie wielkopolskim, lubuskim i dolnośląskim. "Spodziewamy się, że kilka lat zostanie nim objęta każda szkoła podstawowa w Polsce, a zatem wszystkie dzieci w wieku 7-9 lat" - podkreśla. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej programu

 

Źródło: PAP - Nauka w Polsce, Joanna Morga

fot:fotolia

 

Osoby zainteresowane problemem naturalnego leczenia astmy zachęcamy do zapoznania się z artykułem Astma w naszej Czytelni 

Z ostatniej chwili...: