NaturalnaMedycyna

Taniec nie dla każdego?

Taniec jest powszechnie uważany ze jedną z najbardziej naturalnych i zarazem najstarszych form ludzkiej aktywności. Według niektórych znawców tematu, historia tańca jest tak długa, jak długa jest historia ludzkości. W niemal wszystkich epokach i kulturach taniec był obecny. Służył do przekazywania opowieści, był wykorzystywany w rytuałach i obrzędach religijnych, społecznych i magicznych.

 

 

Według badaczy taniec ma wiele zalet jako specyficzna forma aktywności społecznej i fizycznej. W aspekcie społecznym jest to jeden z najlepszych i zarazem najprostszych sposobów zawierania znajomości i nawiązywania kontaktów towarzyskich. W aspekcie fizycznym natomiast doskonale poprawia on kondycję, ćwiczy mięśnie, działa odprężająco, pozwala oderwać się od zmartwień i zajęć. Pomaga też w ujawnianiu emocji i dodaje energii. Pobudza wydzielanie endorfin, zwanych hormonami szczęścia, które poprawiają nastrój i dodają chęci do życia. Ułatwia utrzymanie smukłej sylwetki. Według niektórych tańczyć może każdy, niezależnie od wieku i stopnia sprawności fizycznej.

 

Wartość tańca wydaje się potwierdzać decyzja MKOL, na mocy której sportowy taniec towarzyski w 2008 roku stanie się pełnoprawną dyscypliną olimpijską.

 

CZY KAŻDY TANIEC JEST DOBRY?

 

Połączone zespoły naukowców z Zakładu Fizjologii i Biochemii oraz Zakładu Medycyny Wychowania Fizycznego i Sportu, Instytutu Fizjologii Człowieka AWF w Krakowie przeprowadziły badania dotyczące wydatku energetycznego związanego z określonymi rodzajami tańca. W badaniach założono, że pewne formy taneczne wiążą się z większym obciążeniem wysiłkowym organizmu, wymagającym od tancerzy wydatkowania sporych dawek energii. Jej ilość zależy głównie od rodzaju tańca, jego charakteru, wykonywanych indywidualnie lub z partnerem elementów ruchowych, utrzymywanego tempa, zmian rytmu i czasu trwania. Dwie ostatnie cechy ujawniają się w tańcach ludowych związanych z tradycjami obrzędowymi w różnych rejonach i narodach. Dlatego badaniami objęto grupę tańczącą polskie tańce ludowe oraz tancerzy z grup zajmujących się tańcem latynoamerykańskim. Zakwalifikowano więc do nich członków zespołu Tańca Ludowego "Krakowiak" oraz tancerzy z krakowskich klubów tanecznych, trenujących taniec latynoamerykański.

 

Wiadomo, że każdemu wysiłkowi fizycznemu towarzyszy szereg procesów fizjologiczno-biochemicznych, których wypadkową jest, stosunkowo łatwy do zmierzenia, rytm pracy serca. Dlatego w omawianych badaniach rejestrowano ten rytm u osób wykonujących określone układy taneczne. Uzyskane dane wykazały, że taniec bywa znacznym obciążeniem dla tancerzy. "Oceniane wartości zmian rytmu serca tancerzy wskazują na możliwość istnienia ryzyka związanego z wykonywaniem tak dużego wysiłku. - stwierdzili naukowcy - Dlatego można sugerować konieczność lekarskich badań stanu zdrowia tancerzy przed zawodami, podobnie jak w przypadku sportowców".

 

Z tego względu na pytanie, czy taniec jest faktycznie tak dobroczynny dla człowieka, jak głosi powszechna opinia - naukowcy z Instytutu Fizjologii Człowieka odpowiadają: "Tak, tylko nie każdy taniec jest dla każdego..."

 

Źródło - PAP - Nauka w Polsce
fot:sxc.hu

 

Z ostatniej chwili...: