NaturalnaMedycyna

Zaparcia spowodowane są dysbiozą jelit

kamienieRównolegle prowadzane badania nad przyczyną zaparć wykazały, że w występowaniu tej dolegliwości istotny udział ma nieprawidłowa flora jelit, czyli dysbioza. Kolonizacja jelit przez naturalną mikroflorę następuje zaraz po urodzeniu.
 

 

Pałeczki kwasu mlekowego, tworzące trzon tej mikroflory dostają się do jelit wraz z pokarmem matki. Jeżeli noworodek jest karmiony sztucznie, wówczas proces ten ulega zaburzeniu. Jednym z objawów niemowlęcej dysbiozy jelit są zaparcia i kolki bardzo charakterystyczne dla niemowląt żywionych mlekiem krowim. Odrębnym zagadnieniem jest karmienie mlekiem matek, które same mają objawy dysbiozy, takie jak między innymi zaparcia, wzdęcia czy aktywną alergię. Wówczas nawet niemowlęta karmione mlekiem matki mogą rozwiną podobne, dysbiotyczne objawy. Jednym z nich, obok nieprawidłowych stolców jest często spotykany wyprysk niemowlęcy, nazywany potocznie „skazą białkową”.

 

Podobną przyczynę mają zaparcia w wieku podeszłym. Tu również szerokie badania kliniczne wykazały obecność dysbiotycznej flory jelit. Jedną z prawdopodobnych przyczyn dysbiozy w późnym okresie życia jest wzmożona aktywność wolnorodnikowa, niszcząca prawidłową florę jelit. Jest ona spowodowana naturalnym starzeniem się przeciwwolnorodnikowej obrony ustroju oraz nadużywaniem leków.

 

We wszystkich przypadkach zaparć o podłożu dysbiotycznym naturalnym i jedynym skutecznym leczeniem jest zastosowanie probiotyków oraz leków roślinnych i właściwego żywienia. Stosowanie ziół w okresie niemowlęcym nie jest jednak wskazane. W tych przypadkach należy zastosować leczenie dysbiozy u matek.

 

Źródło:PAP

fot:sxc.hu

Z ostatniej chwili...: