NaturalnaMedycyna

Ziemniaki kontra miażdżyca

ziemniak2Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (UMK) w Toruniu, pracujący pod kierunkiem prof. Michała Komoszyńskiego, odkryli, że apiraza, enzym zawarty m.in. w ziemniakach, skutecznie przeciwdziała zawałom serca i udarom mózgu.

 

Jak informuje "Gazeta Pomorska", badacze z Zakładu Biochemii Instytutu Biologii Ogólnej i Molekularnej UMK poszukują teraz metody, która umożliwiłaby wykorzystanie apirazy jako leku. Pracują też nad nieinwazyjną i szybką oceną stanu zagrożonych naczyń krwionośnych. "Po przebadaniu ponad 150 osób stwierdziliśmy, że zawartość niektórych nukleotydów we krwi chorych na miażdżycę jest wyższa niż u ludzi zdrowych. W tej sytuacji należałoby znaleźć sposób obniżenia ilości ADP, a ten nukleotyd niszczy właśnie apiraza" - wyjaśnia prof. Komoszyński. Jak wyjaśnia naukowiec, apiraza występuje nie tylko w komórkach człowieka, ale znajduje się również w ziemniakach, przy czym ta druga degraduje ADP sprawniej.

 

"Zamierzamy wyizolować gen apirazy z tkanek ziemniaka i metodami biotechnologicznymi przygotować go do regulowania poziomu ADP" - mówi prof. Komoszyński. Jego zdaniem, apiraza może się okazać szczególnie pomocna przy ostrych stanach zawałowych.MP

 

Źródło: PAP - Nauka w Polsce
fot: sxc.hu

Z ostatniej chwili...: